Menedżer pakietów (apx)

apx jest menedżerem pakietów Vanilla OS. Ma być łatwy w użyciu, ale także potężny z obsługą instalacji pakietów z wielu źródeł bez zmiany głównego systemu plików.

Jak to działa

apx wprowadza zupełnie nowy paradygmat w zarządzaniu pakietami. Idea polega na używaniu systemu tylko jako pudełka do przechowywania plików, pozostawiając go czystym od pakietów i ograniczając ryzyko uszkodzenia z powodu niekompatybilnych, źle skonstruowanych lub konfliktujących pakietów.

Odbywa się to poprzez instalację oprogramowania wewnątrz jednego lub większej ilości “zarządzanych” kontenerów, które są w pełni zarządzane przez apx i mają ograniczony dostęp do zasobów systemu, podczas gdy nadal mogą korzystać z tych samych sterowników, serwera wyświetlania, itp.

Twój katalog domowy jest mapowany wewnątrz kontenera, więc masz dostęp do swoich plików konfiguracyjnych, preferencji i innych ważnych danych potrzebnych zainstalowanym pakietom, jak również możesz mieć dostęp do własnych plików z zainstalowanego oprogramowania, np. otwierając plik w LibreOffice.

System hosta

Podczas gdy instalowanie oprogramowania na hoście jest sprzeczne z ideologią projektu, istnieją przypadki, w których nie można tego uniknąć, na przykład gdy trzeba zainstalować moduł jądra.

W takich przypadkach można użyć flagi --sys aby ominąć kontener i zainstalować bezpośrednio na hoście, ale pamiętaj, że nie jest to zalecane. apx działa z almost by tymczasowo wyłączyć niezmienność, pozwalając na zainstalowanie potrzebnych pakietów i późniejsze przywrócenie systemu.

Wiele źródeł

Domyślnie, apx zapewnia kontener oparty na Twojej dystrybucji Linuksa (Ubuntu 22.10 dla Vanilla OS 22.10) i opakowuje wszystkie polecenia z menedżera pakietów dystrybucji (apt dla Ubuntu).

Niemniej jednak nadal można zainstalować pakiety z innych dystrybucji używając innych menedżerów pakietów, na przykład używając flagi --aur, zostanie utworzony drugi kontener oparty na Arch Linux. Tutaj apx będzie zarządzał oprogramowaniem z AUR (i Pacmana), zawsze integrując je z systemem hosta.

Dla potrzeb kontroli jakości i testowania, zdecydowaliśmy się ograniczyć tę funkcję do konkretnych implementacji. Obecnie obsługiwana jest tylko flaga --aur, ale planujemy zaimplementować także wsparcie dla menedżera pakietów Nix.

Nazwa

Nazwa apx pochodzi od apt (Advanced Packaging Tool), menedżera pakietów używanego przez Debiana i jego pochodne, oraz X, który powinien być postrzegany jako 2 linie (hosta i kontenera) nakładające się na siebie, gdzie kontener jest na górze, co oznacza, że jest na wierzchu systemu hosta.

Użytek