Менеджер пакунків (apx)

apx - це простий у використанні менеджер пакунків Vanilla OS з підтримкою встановлення пакунків з різних джерел всередині контейнерів без зміни кореневої файлової системи.

Як це працює

apx представляє абсолютно нову парадигму в управлінні пакунками. Ідея полягає у використанні вашої системи лише як сховище для зберігання ваших файлів, залишаючи її чистою від пакунків і обмежуючи ризик краху через несумісні, погано зібрані або ж суперечливі пакунки.

Це досягається шляхом встановлення програмного забезпечення всередині одного або декількох контейнерів, повністю керованих apx, з обмеженим доступом до ресурсів вашої системи, але з можливістю використання тих самих драйверів, Display-сервера тощо.

Ваш домашній каталог відображається всередині контейнера, тому ви можете отримати доступ до ваших конфігураційних файлів, налаштувань та інших важливих даних, необхідних встановленим пакунків, а також мати доступ до ваших файлів зі встановленого програмного забезпечення, наприклад, відкривши файл у LibreOffice.

Хост-система

Хоча встановлення програмного забезпечення на хості суперечить ідеології проєкту, існують випадки, коли це необхідно. Наприклад, коли вам потрібно встановити модуль ядра або драйвер.

У таких випадках ви можете скористатися командою abroot exec apt install <назва_пакунка> або abroot shell apt install <назва_пакунка>, щоб обійти контейнер і встановити безпосередньо на хост, але майте на увазі, що це не рекомендується.

Кілька джерел

За замовчуванням apx надає контейнер на основі вашого дистрибутиву Linux (Ubuntu 22.10 для Vanilla OS 22.10) і обгортає всі команди у Ваш менеджер пакунків (apt для Ubuntu).

Проте, ви можете встановити пакунки з пакунків інших дистрибутивів. Наприклад, за допомогою перемикача --aur буде створено новий контейнер на основі Arch Linux. Тут apx керуватиме пакунками з AUR (Pacman і yay), тісно інтегруючи їх з хост-системою. Використання прапора --dnf з apx призведе до створення нового контейнера на основі Fedora Linux. У цьому випадку apx керуватиме пакунками з репозиторію Fedora DNF, тісно інтегруючи їх з хост-системою.

Для пакунків з графічним інтерфейсом, створених всередині контейнерів apx, буде автоматично створено файли .desktop і додано до меню Програми. Ці програми буде показано поряд з іншими програмами у меню “Відкрити за допомогою” у nautilus. Пакунки з графічним інтерфейсом, встановлені у контейнерах, буде показано у розділі “Підсистеми” у Центрі керування ваніллю.

Задля контролю якості ми обмежуємо цю можливість певними реалізаціями. Наразі підтримуються лише прапори --aur та --dnf, але у майбутньому ми плануємо реалізувати підтримку і для менеджера пакунків Nix.

Найменування

Назва apx походить від apt (Advanced Packaging Tool), менеджера пакунків, який використовується у Debian та його похідних. X складається з двох рядків (хост і контейнер), що перекривають один одного, де контейнер знаходиться зверху, тобто він знаходиться поверх хост-системи.

Використання

Автори

Спільнота Vanilla OS
Переклад: Сапуцький Петро (@voxelin)